دستگاه تصفیه آب صنعتی یکی از دستگاه های مهم و مورد نیاز در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد. این دستگاه به شما کمک میکند تا از طریق سیستم اسمز معکوس یا RO (Reverse Osmosis) که فرآیند آن مشابه دستگاه های تصفیه آب خانگی می باشد، در تامین آب بهداشتی غنی باشید.

آب شیرین کن گلخانه|آوین گستر البرز

آب شیرین کن گلخانه که به آن دستگاه تصفیه آب گلخانه نیز گفته می شود، یک مدل آب شیرین کن صنعتی است که آب چاه، قنات یا آب دریا را تصفیه و گندزدایی می کند و آن را برای آبیاری آماده می نماید. این دستگاه 99 درصد مواد آلی، نمک های محلول و ذرات معلق موجود در آب خام را تصفیه می کند و از بین می برد، در نتیجه آبی سالم و شیرین تولید می کند. آب شیرین کن

آب شیرین کن گلخانه ای

کاربرد آب خالص برای مراحل مختلف رشد محصول در گلخانه ها دارای کاربرد و اهمیت بیش تری نسبت به استفاده از آن در بخش کشاورزی می باشد.

اهیمت کیفیت و خالص بودن آب مورد استفاده در گلخانه ها دلائل زیادی دارد که شامل موارد زیر می باشند:

• جلوگیری از مسدود شدن نازل های آبیاری (در آبیاری قطره ای)

• تغییر رنگ شاخ و برگ گیاهان

• افزایش بیش از حد سطح نمک و از بین رفتن خاک و محصول

• PH نامناسب خاک

آب مورد استفاده در گلخانه ها نباید حاوی عناصری مانند آهن و بی کربنات باشد و قبل از استفاده حتما باید آب تصفیه شود و این عناصر از آن حذف شوند.

هم چنین برای جلوگیری از رسوب و گرفتگی سیستم های آبیاری باید از آب تصفیه شده و عاری از هر نوع املاح و نمک ها استفاده کرد.

بیش ترین حجم آب مورد استفاده در گلخانه ها برای رشد محصولات و هم چنین تهویه گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد. طبق آمار تقریبی، حدود 30 متر مکعب آب در روز برای هر هکتار از زمین برای تولید محصولات گلخانه ای در ماه های گرم سال مورد نیاز است.

در سال های اخیر به دلیل کمبود منابع آب مناسب برای استفاده در گلخانه ها، بسیاری از گلخانه ها اقدام به بازیابی آب استفاده شده کرده اند تا بتوانند حجم آب مورد نیاز برای رشد محصولات را تامین کنند.

به دلیل این که آب بازیابی شده می تواند منشا رشد قارچ های پاتوژنی، میکرو ارگانیزم ها و دیگر بیماری های گیاهی باشد، بنابر این در بسیاری از گلخانه ها علاوه بر آب شیرین کن گلخانه ای، از یک سیستم گندزدا نیز برای از بین بردن جلبک ها و سایر میکرو ارگانیزم ها استفاده می شود.

سیستم گندزدا باعث جلوگیری از آسیب به محصولات و تاسیسات آبیاری مورد استفاده می گردد.

مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب گلخانه :

زودرس تر و يک دست تر و درشت شدن محصولات و رسيدن همزمان محصول و كاهش درصد ميوه هاي ريز و خراب
زمان ماندگاري محصولات نظير گوجه فرنگي و گلهاي زينتي و … بسيار بيشتر مي شود
افزايش نفوذپذيري آب درخاك
جذب بهترموادغذايي توسط گياه و كاهش مصرف سموم وكودهاي شيميايي
كاهش مصرف آب
افزايش رشد گياه وريشه هادرخاك
كاهش تجمع نمك درسطح خاك
آبشويي وشستشويي موثرنمك ازمنطقه توسعه ريشه
رفع زردي وعلائم كمبود برگ ها

 

چرا باید از سیستم تصفیه آب کشاورزی و گلخانه استفاده کنیم؟

میزان و کیفیت مناسب آب مورد مصرف در صنعت کشاورزی و پرورش گیاهان امری بسیار حیاتی می باشد. کیفیت آب در فرآیند فتوسنتز گیاهان نقش موثری دارد و در صورتی که آب از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، املاح موجود در آب روزنه های گیاهان را می­پوشاند و به مرور سبب کاهش رویش، کاهش گلدهی، کاهش تولید میوه و در نهایت منجر به خشک شدن محصول می­گردد.

با کمبود منابع آب شیرین و کاهش سطح آب‌های زیر زمینی و همچنین شوری بالای آب به مرور کیفیت آب چاه و آب در دسترس کاهش پیدا کرده است .

این امر سبب کاهش تولید و کاهش کیفیت محصولات کشاورزی و گلخانه ای شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *