خواص فیزیکی و شیمیایی ازن

ازن را همه به عنوان ماده ای که در لایه بالایی جو زمین انباشته شده و لایه محافظی در مقابل اشعه زیان آور ماوراء بنفش خورشید است، می شناسند. ازن (O3)، آلوتروپ سه اتمی اکسیژن یا ‌« اکسیژن فعال»، یکی از اجزاء طبیعی هوایی است که ما هر روزه تنفس می­­کنیم. این گاز زمانی تشکیل می­گردد که مولکول های O2 توسط پرتوهای فرا بنفش خورشید و یا قوس الکتریکی به دو اتم اکسیژن مجزا تفکیک می­ شود. اتم های آزاد اکسیژن در گروه های سه اتمی ترکیب شده و ازن را به وجود می­ آورند. ازن اکسید کننده ای قوی و در عین حال ناپایدار به شمار می رود. گاز ازن به دلیل کوتاهی نیمه عمر، ‌قابل ذخیره کردن در مخازن نمی ­باشد. از این رو استفاده از ازن منوط به تولید آن در محل مصرف می­ باشد.

ازن سبب اکسید شدن مواد ارگانیکی خاک و بقایای گیاهی و در نتیجه سبب رها شدن و پخش مواد غذایی مورد نیاز گیاه می ­گردد. اکسید شدن مواد ارگانیکی روی ذرات رس سبب تغییراتی در سطوح این ذرات و جمع شدن آن ها شده، در نتیجه سبب افزایش نفوذ­پذیری خاک و مانع از پراکندگی ذرات می گردد. همچنین ازن زنی به آب سبب تجمع اسید نیتریک (HNO3) که منبعی از نیتروژن است، برای گیاهان می گردد.

نقش ازن در تصفیه آب و خاک و همچنین پساب به عنوان یک عامل اکسید کننده و یک ترکیب میکروب کش حائز اهمیت بوده و دارای دو خاصیت بسیار مهم در ارتباط با محیط اطراف خود می باشد.

قدرت گندزدایی بالای ازن

تحقیقات نشان می دهد که گندزدایی توسط ازن حاصل اثر مستقیم آن بر باکتری ها و تجزیه دیواره سلولی باکتری ها می­باشد،‌که از این نظر با مکانیسم عمل کلر در فرآیند گندزدایی متفاوت است. باتوجه به قدرت بالای گندزدایی ازن در مقایسه با سایر گندزداها زمان کمتری جهت تکمیل فرآیند گندزدایی مورد نیاز می­ باشد. بررسی ها همچنین بیانگر توانایی بیشتر ازن در از بین بردن ویروس ها در مقایسه با سایر گندزداها است.

0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *