روش های تشخیص فیلتر ممبران اصلی از تقلبی|آوین گستر البرز

فیلتر ممبران چیست؟

ممبران‌های تصفیه آب یکی از عناصر اصلی فیلتراسیون در سیستم‌های تصفیه آب محسوب می‌شوند. زیرا با دقت بالایی که دارند، تقریباً همه آلاینده‌های موجود در آب را حذف می‌کنند. فیلترهای ممبران، یکی از مهمترین انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب و در واقع قلب سیستم‌های تصفیه آب خانگی و صنعتی هستند که وظیفه اصلی آن‌ها تصفیه آب و پایین آوردن سختی آنها است. این فیلترها خیلی حساس بوده و درون کارخانه‌های تولیدی بسته بندی می‌گردند.

چگونه ممبران تصفیه آب اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

ممبران های تصفیه آب یکی از عناصر اصلی فیلتراسیون در سیستم های تصفیه آب محسوب می شوند، زیرا با دقت بسیار بالایی که دارند، تقریبا همه آلاینده های موجود در آب را حذف می کنند. اما موضوع این است، که در سال های اخیر به دلیل وارد شدن ممبران های تقلبی با ظاهری شبیه ممبران های معروف و شناخته شده ای مانند فیلمتک باعث شده است خریداران زیادی متحمل هزینه های گزاف برای نگهداری از سیستم تصفیه آب خود شوند.

بنابر این لازم است در مورد نحوه تشخیص ممبران های تصفیه آب اصل از تقلبی مواردی را با هم بررسی کنیم. البته که تشخیص فیلتر ممبران اصل از تقلبی کار بسیار دشواری است، که حتی در برخی موارد برای افراد کارشناس در این زمینه نیز مشکل به نظر می رسد؛ اما شاید با دانستن یک سری اطلاعات در رابطه با تفاوت ممبران های اصل و تقلبی به ما کمک کند خرید مطمئن تری داشته باشیم.

قبل از هر چیز باید گفت تنها راه اطمینان از خرید فیلتر ممبران اصلی مراجعه به فروشگاه ها یا وب سایت هایی است، که تضمین کننده کیفیت و اورجینال بودن محصول خود باشند. در غیر این صورت تشخیص فیلتر ممبران اصل از تقلبی برای افراد عادی تقریبا غیر ممکن است.

پارامترهای مهم در تشخیص ممبران های اصل از تقلبی

یک سری از پارامترها وجود دارند، که جهت تشخیص ممبران های اصل از تقلبی می توانند موثر باشند. برخی از مهم ترین این پارامترها شامل موارد زیر می باشند:

تعداد لایه های فیلتر ممبران

 

تعداد لایه های فیلتر ممبران ملاک تعیین کننده برای کیفیت آن نیست، مخصوصا زمانی که قرار است برندهای مختلف ممبران با یک دیگر مقایسه شوند. اما بعضا برخی از افراد سودجو در تولید ممبران برای کم شدن هزینه های تولید تعداد لایه کمتری را نسبت به فیلتر ممبران اورجینال برای فیلتر قرار می دهند. کم کردن تعداد لایه ها در تصفیه آب تاثیر دارد. تعداد لایه های فیلتر ممبران مشخص است و می توانید آن ها را بشمارید. می توانید تعداد لایه های فیلتر را با اطلاعات شرکت سازنده فیلتر ممبران اصلی مقایسه کنید.

برند فیلتر ممبران

 

به غیر از برندهای شناخته شده فیلتر ممبران مانند فیلمتک، CSM، ممبرانیوم و هایدروناتیک اگر ممبرانی با برند دیگر به شما معرفی شد بهتر است ابتدا نام آن را سرچ کرده و مطمئن شوید که آیا این نام سازنده فیلترهای ممبران می باشد یا خیر. برندهای تقلبی زیادی در بازار وجود دارد، در برخی از موارد می توان با سرچ کردن، اطلاعاتی به دست آورید، در غیر این صورت باید از متخصصان در این حوزه راهنمایی بگیرید.

نوع بسته بندی فیلتر ممبران

 

تولید کنندگان ممبران برای بسته بندی محصول خود از طراحی ویژه ای استفاده می کنند. هم چنین مهم است که مشخصات روی بسته بندی فیلتر ممبران با اطلاعات محصول داخل آن همخوانی داشته باشد. علاوه بر این کیفیت بسته بندی محصولات اورجینال بسیار بالاتر از محصولات تقلبی می باشد. بنابراین با توجه به بسته بندی می توانید تا حدودی فیلتر ممبران اصلی را تشخیص دهید.

 

میزان حجم آبدهی فیلتر ممبران

 

بر روی همه فیلترهای ممبران حجم آبدهی آن ها ذکر شده است، دقت کنید این مقدار با مقدار روی جعبه و لیبل محصول یکسان باشد. حجم آبدهی با ظرفیت تولید آب فیلتر ممبران بر حسب متر مکعب بر ساعت یا گالن در دقیقه بیان می شود.

 

لیبل روی فیلتر ممبران

 

یکی از راه های تشخیص فیلتر ممبران اصلی، لیبل آن می باشد. به این منظور لیبل روی فیلتر مبمران را با ناخن باز کنید، متوجه علائمی در زیر آن می شوید. وجود این علائم زیر لیبل دلیل بر اصل بودن فیلتر ممبران نیست، اما نبود آن ها قطعا نشان دهنده تقلبی بودن محصول می باشد. همچنین توجه کنید که لیبل کج و غیر اصولی بر روی فیلتر قرار نگرفته باشد. مشخصات، استانداردها و اسم روی لیبل برای تشخیص فیلتر ممبران اوریجینال مهم است.

 

بوی مواد نگهدارنده فیلتر ممبران

 

به دلیل حساسیت بالایی که فیلترهای ممبران دارند، بلافاصله بعد از تولید در کارخانه بسته بندی می شوند. داخل بسته بندی آنها از مواد نگهدارنده برای جلوگیری از خراب شدن فیلتر ممبران استفاده می شود.

بعد از تولید به این دلیل که ممبران در تماس با هوای آزاد دچار کاهش کیفیت و طول عمر نشود، به محض تولید آن را بسته بندی می کنند. بنابر این با باز کردن بسته بندی فیلتر ممبران باید بوی مواد نگهدارنده را استشمام کنید.

وزن فیلتر ممبران

 

وزن نیز معیار تعیین کننده ای برای تشخیص ممبران اصل از تقلبی می باشد، زیرا معمولا ممبران های تقلبی وزن کمتری نسبت به فیلترهای ممبران اصل دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *